Warzywa dostarczają nam witamin i innych składników odżywczych, dlatego warto wykorzystywać je w kuchni na co dzień. Dość prostą i szybką do przygotowania potrawą są zupy, które sprawdzą się zwłaszcza jesienią i zimą, skutecznie nas ogrzewając i dostarczając energii. Wykorzystując różnorodne warzywa możemy stworzyć pyszne kremy, tradycyjne zupy czy te z egzotyczną nutą. Ważne jednak, aby mieć pewność, że przygotowywany przez nas posiłek jest nie tylko smaczny, ale również i zdrowy. Co zrobić, aby usunąć zanieczyszczenia chemiczne z warzyw w sposób przyjazny dla środowiska? Czy ekologiczne mycie owoców i warzyw jest możliwe? Sprawdź!
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Mycie owoców i warzyw jest podstawowym elementem służącym bezpieczeństwu żywności. Może pomóc w zapobieganiu krzyżowemu zakażeniu żywności (występuje, gdy drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie i wirusy, a także alergeny i substancje chemiczne są przenoszone z jednego pokarmu na drugi) i pozbyciu się pestycydów lub chemikaliów. Dokładne sprawdzenie i umycie warzyw przed przygotowaniem potraw zwiększa szansę uniknięcia chorób przewodu pokarmowego spowodowanych przez skażone produkty. Ponadto chemikalia stosowane w pestycydach mogą szkodzić osobom mającym wrażliwy żołądek lub alergie, dlatego należy je usuwać z owoców i warzyw.
Jak skutecznie umyć warzywa i owoce?
Świeże owoce i warzywa to najlepszy sposób na włączenie do diety witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Warto postawić nie tylko na jakość i sprawdzone źródło pochodzenia tych produktów, ale również na ich czystość. Przed zjedzeniem zaleca się dobrze spłukać je wodą, aby usunąć wszelkie niepożądane – chemiczne i biologiczne – pozostałości z ich powierzchni.
Niektórzy używają w tym celu mydła, octu, soku z cytryny, a nawet produktów czyszczących jako dodatkowego środka. Jednak stosowanie takich substancji może stwarzać zagrożenia dla zdrowia, a ich skuteczność w usuwaniu najbardziej szkodliwych pozostałości z produktów jest dyskusyjna. Używanie środków czyszczących może być śmiertelne i nigdy nie powinny być stosowane do czyszczenia żywności. Z kolei sok z cytryny nie daje więcej efektu niż zwykła woda. Jednak samo mycie warzyw pod bieżącą wodą to często za mało, by skutecznie usunąć zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne i warto w tym przypadku skorzystać ze skutecznych i bezpiecznych środków.
Ekologiczne mycie owoców i warzyw
W dokładnym myciu świeżych owoców i warzyw sprawdzi się skuteczny i w 100% bezpieczny koncentrat do codziennego mycia warzyw i owoców OnlyEco o działaniu antybakteryjnym. Płyn oparty jest w 99% na składnikach naturalnego pochodzenia i dokładnie zmywa z powierzchni skórki:
- brud,
- naturalne woski,
- nawozy,
- pestycydy, herbicydy, konserwanty i metale ciężkie.
Zwłaszcza te ostatnie są niebezpieczne dla zdrowia. Produkt jednocześnie nie zmienia smaku i zapachu warzyw i owoców. Natychmiast się spłukuje i nie zostawia filmu na powierzchni skórki.
Mycie owoców i warzyw – jak to zrobić skutecznie?
- Wymieszać w misce kilka kropli płynu z lekko ciepłą wodą, a następnie włożyć warzywa.
- Pozostawić na chwilę – wystarczy ok. 20-30 sekund, aby zanieczyszczenia mogły w pełni się rozpuścić
- Następnie umyte warzywa dokładnie opłukać w czystej wodzie i osuszyć.
Dzięki tak umytym warzywom nasza zupa czy krem będą pożywne i przede wszystkim pozbawione wszelkich niepożądanych składników i można go będzie podać także dzieciom.
Płyn do mycia warzyw i owoców – jaki jest skład?
BIOfiltrat roślinny pozyskiwany w procesie fermentacji bakteriami probiotycznymi wspomaga oczyszczające działanie sufraktyny. Usuwa również brud, piasek i pozostałości nawozów, pestycydów oraz szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych.
Olejek ze słodkiej pomarańczy skutecznie usuwa naturalne woski i wykazuje działanie antyseptyczne.
Jak umyć warzywa i owoce wodą?
Świeże produkty nie powinny być myte, dopóki nie będą potrzebne do przygotowania sałatki, zupy czy innych potraw. Mycie owoców i warzyw przed ich przechowywaniem może stworzyć środowisko, w którym przyjazne rozwojowi bakterii.
Zanim zaczniesz myć świeże produkty, umyj ręce wodą z mydłem. Upewnij się, że wszelkie naczynia, zlewy i powierzchnie, których używasz do przygotowania produktów, są również dokładnie umyte.
Rozpocznij od wycięcia wszelkich zepsutych lub wyraźnie zgniłych obszarów świeżych produktów. Jeśli zamierzasz obrać owoc lub warzywo, takie jak pomarańcza czy jabłko, umyj je najpierw, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii powierzchniowych do miąższu.